Adaptacja dziecka do przedszkola

Pójście do przedszkola jest bardzo dużą zmianą w życiu każdego dziecka i może być trudne na początku, oznacza bowiem:

• pierwsze dłuższe rozstanie z rodzicami, domem
  • poznanie nowych osób dorosłych i dużej grupy dzieci
  • poznanie nowego miejsca i jego zwyczajów
  • poznanie i podporządkowanie się regułom tam obowiązującym
  • sprostanie nowym zadaniom edukacyjnym

Każde dziecko, które zaczyna być przedszkolakiem przeżywa konflikt pomiędzy chęcią pozostania z mamą, tatą w domu, a pragnieniem bycia z rówieśnikami i zabawą z nimi.

Drogi Rodzicu w pierwszych dnich września warto zastosować się do poniższych wskazówek:

• zaprowadź dziecko osobiście do przedszkola
  • w czasie rozstania przytul je, zapewnij, że po nie wrócisz i nie spóźniaj się z odebraniem
  • nie przeciągaj w nieskończoność momentu rozstania, bo Twoje wahanie zwiększa lęk dziecka
  • poświęcaj dużo czasu dziecku i świętuj jego pójście do przedszkola
  • okazuj zainteresowanie tym, co robi w przedszkolu
  • bardzo ważna jest postawa wspierająca rodzica

Rodzicu rozmawiaj z dzieckiem o tym co je może spotkać w przedszkolu, prowokuj je do samodzielnego ubierania się, jedzenia, zabaw z kolegami. Buduj pozytywny wizerunek przedszkola w rozmowach w domu. Rozmawiaj z wychowawcami twojego dziecka.

Musisz wraz z dzieckiem polubić przedszkole!

ŻYCZYMY DZIECIOM, PAŃSTWU I SOBIE OWOCNEJ WSPÓŁPRACY